AskBiography Logo   Latest News  Follow Us on Twitter  Follow Us on Google Buzz  Became Fan - Facebook  Subscribe to RSSRSS   Bookmark and Share

Olli Rehn

Olli Rehn
Personal data
Date of birth31 March 1962(age 53)
Place of birthMikkeli, Finland
Political partyCentre Party
Alma materMacalester College
University of Helsinki
St Antony's College, Oxford
European Commissioner for Economic and Monetary Affairs
Assumed office9 February 2010
PresidentJosé Manuel Barroso
Preceded byJoaquín Almunia
European Commissioner for Enlargement
In office22 November 2004 - 9 February 2010
PresidentJosé Manuel Barroso
Succeeded byŠtefan Füle (Enlargement and European Neighbourhood Policy)
Preceded byGünter Verheugen
Janez Potočnik
European Commissioner for Enterprise and Information Society
In office12 July 2004 - 11 November 2004
Serving with Ján Figeľ
PresidentRomano Prodi
Succeeded byGünter Verheugen (Enterprise and Industry)
Viviane Reding (Information Society and Media)
Preceded byErkki Liikanen

     Home | Office Holder | Olli Rehn

Olli Ilmari Rehn ( ) (born 31 March 1962) is a Finnish politician, currently serving as European Commissioner for Economic and Financial Affairs. He had previously served as Commissioner for Enlargement. He has held a variety of political positions in European institutions as well as in Finland.

Warning: simplexml_load_file( [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 410 Gone in /home/askbio/public_html/index_bio.php on line 257

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "" in /home/askbio/public_html/index_bio.php on line 257

Fatal error: Call to a member function children() on a non-object in /home/askbio/public_html/index_bio.php on line 260