AskBiography Logo   Latest News  Follow Us on Twitter  Follow Us on Google Buzz  Became Fan - Facebook  Subscribe to RSSRSS   Bookmark and Share

Jim Cairns

At Nambassa, 1981
Personal data
Date of birth4 October 1914
Place of birthCarlton, Victoria
Date of death12 October 2003(age 89)
Place of deathNarre Warren East, Victoria
NationalityAustralian
Political partyAustralian Labor Party
SpouseGwen Robb
Alma materUniversity of Melbourne
OccupationPoliceman, lecturer
In office10 December 1955 - 25 October 1969
Succeeded byDivision abolished
Preceded byStan Keon
In office25 October 1969 - 10 November 1977
Succeeded byBarry Jones
Preceded byMervyn Lee

     Home | Office Holder | Jim Cairns



James Ford "J. F." Cairns (4 October 1914 - 12 October 2003), Australian politician, was prominent in the Labor movement through the 1960s and 1970s, and was briefly Deputy Prime Minister in the Whitlam government. He is best remembered as a leader of the movement against Australian involvement in the Vietnam War, for his affair with Junie Morosi and for his later renunciation of conventional politics. He was also a prominent economist, and a prolific writer on economic and social issues.


Warning: simplexml_load_file(http://gdata.youtube.com/feeds/api/videos/-/Jim/Cairns?orderby=viewCount&max-results=10) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 410 Gone in /home/askbio/public_html/index_bio.php on line 257

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://gdata.youtube.com/feeds/api/videos/-/Jim/Cairns?orderby=viewCount&max-results=10" in /home/askbio/public_html/index_bio.php on line 257

Fatal error: Call to a member function children() on a non-object in /home/askbio/public_html/index_bio.php on line 260