AskBiography Logo   Latest News  Follow Us on Twitter  Follow Us on Google Buzz  Became Fan - Facebook  Subscribe to RSSRSS   Bookmark and Share

Andrew Peacock

Personal data
Date of birth13 February 1939(age 78)
Place of birthMelbourne, Victoria
Political partyLiberal Party
Alma materUniversity of Melbourne
Leaders of the Opposition of Australia
In office9 May 1989 - 3 April 1990
Succeeded byJohn Hewson
Preceded byJohn Howard
In office11 March 1983 - 5 September 1985
Succeeded byJohn Howard
Preceded byBob Hawke
ConstituencyKooyong

     Home | Office Holder | Andrew Peacock



Andrew Sharp Peacock AC, GCL (born 13 February 1939), is a former Australian Liberal politician. He was a minister in the Gorton, McMahon and Fraser governments, and was federal leader of the Liberal Party of Australia 1983 1985 and 1989 1990. He was Chairman of Octaviar Ltd, a Financial Services and Property Group based on the Gold Coast, Queensland prior to its collapse.


Warning: simplexml_load_file(http://gdata.youtube.com/feeds/api/videos/-/Andrew/Peacock?orderby=viewCount&max-results=10) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 410 Gone in /home/askbio/public_html/index_bio.php on line 257

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://gdata.youtube.com/feeds/api/videos/-/Andrew/Peacock?orderby=viewCount&max-results=10" in /home/askbio/public_html/index_bio.php on line 257

Fatal error: Call to a member function children() on a non-object in /home/askbio/public_html/index_bio.php on line 260